Konsultacje Polickiego Budżetu Obywatelskiego 2017
1 marca ruszy II edycja Polickiego Budżetu Obywatelskiego. Korzystając z doświadczeń pierwszej edycji chcielibyśmy wprowadzić kilka zmian w regulaminie budżetu obywatelskiego na rok 2017. Zgodnie z zeszłoroczną procedurą chcielibyśmy, aby o zmienionym regulaminie wypowiedzieli się mieszkańcy gminy. W związku z tym, od 20 stycznia do 3 lutego zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne dotyczące procedury przeprowadzenia budżetu obywatelskiego na rok 2017. Dokumenty dotyczące ogłoszenia konsultacji znajdują się poniżej:
Wszelkie uwagi dotyczące II edycji Polickiego Budżetu Obywatelskiego należy przesyłać do 3 lutego br. na adres e-mail bo@police.pl lub w siedzibie Urzędu Miejskiego w Policach przy ul. Batorego 3.
Poniżej chcielibyśmy przybliżyć najważniejsze proponowane zmiany:
1. Podział kwoty przeznaczonej na realizację budżetu obywatelskiego w 2017 roku na zadania dotyczące terenu miasta Police oraz sołectw w gminie Police. Podział jest następujący: 750.000 zł na projekty umiejscowione na terenie miasta i 250.000 zł na projekty realizowane na terenie sołectw. Wiąże się z tym ograniczenie wysokości składanych wniosków do kwot wymienionych powyżej. Ponadto będą tworzone 2 rankingi dla projektów miejskich oraz wiejskich i do realizacji będą rekomendowane projekty z obu rankingów. Dzięki takiemu podziałowi środków na terenie sołectw na pewno w roku 2017 będą realizowane niektóre ze zgłoszonych projektów.
2. Zmiana sposobu i metody głosowania. W drugiej edycji proponujemy całkowicie zmienić sposób głosowania. Wybór jednego projektu proponujemy zmienić na wybór dowolnej ilości projektów, które według głosującego powinny być realizowane. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą ograniczać się do wyboru jednego zadania, a urząd dokładnie pozna, jakie są preferencje realizacji projektów zgłoszonych w budżecie. Mieszkańcy nie będą ograniczeni do głosowania tylko na projekty miejskie lub wiejskie – każdy będzie mógł wybrać dowolną ilość zadań ze wszystkich zgłoszonych i zweryfikowanych do głosowania projektów.
Aby nie dochodziło do nieprawidłowości w trakcie przeprowadzania głosowania proponujemy, aby każdy uprawniony mieszkaniec mógł złożyć jedną kartę. Każdy mieszkaniec będzie mógł osobiście złożyć kartę w kancelarii Urzędu Miejskiego w Policach (w okresie całego głosowania) oraz w trakcie wyznaczonych dyżurów w radach osiedlowych i sołectwach. Osobiste złożenie karty poprzedzone będzie weryfikacją danych z dokumentu tożsamości. Nie zniknie możliwość głosowania przez formularz internetowy ani wysłania karty do głosowania e-mailem (zeskanowanej lub jej zdjęcia) lub pocztą tradycyjną - natomiast z jednego adresu e-mail lub w jednej kopercie, będzie się mogła znaleźć tylko jedna karta.
3. Tworzenie listy zadań rekomendowanych do realizacji (czy to zadań na terenie miasta czy na terenie sołectw) rozpocznie się od zadań, które wygrały w głosowaniach. Zakładamy, że kolejne zadania w rankingach będą dopełniać kwotę przeznaczoną na budżet obywatelski, oczywiście, pomniejszoną o wartość projektu zwycięskiego.
4. Zmianie ulega karta do głosowania. Pojawi się na niej krótkie streszczenie każdego projektu (nie przekraczające 40 wyrazów). Przy streszczeniu pojawi się informacja czy projekt umiejscowiony jest w mieście czy na terenie sołectwa. Zniknie konieczność podania nr PESEL – zamiast niego pojawi się miejsce na wpisanie wieku głosującego (głosować mogą osoby, które skończyły 16 lat).
5. Podanie nr PESEL zostaje usunięte także z formularza poparcia projektu. Zamiast niego, tak samo jak i na karcie do głosowanie, umieszczone zostanie miejsce na podanie wieku osoby popierającej.
6. Projekty na karcie do głosowania będą umieszczane zgodnie z datą wpływu do Urzędu Miejskiego w Policach. W pierwszej edycji również była zastosowana taka kolejność, natomiast teraz w regulaminie pojawia się zapis precyzujący kolejność projektów.
Przypomnijmy, że pierwsza edycja Polickiego Budżetu Obywatelskiego trwała od 2 marca do 29 czerwca 2015 roku. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy mieszkańcy mogli zgłaszać projekty. Łącznie wpłynęło 46 wniosków. Po weryfikacji wszystkich złożonych projektów mieszkańcy w głosowaniu mogli wybierać spośród 36 ocenionych pozytywnie. W ciągu głosowania, które trwało od 15 czerwca 2015 oddano łącznie 8.390 głosów, z czego 194 głosy były nieważne. Najwięcej, bo 1211 głosów, otrzymał projekt zagospodarowania terenu rekreacyjnego przyległego do budynku Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II w Policach. Oprócz tego projektu do realizacji zostały rekomendowane jeszcze 2 projekty: budowa siłowni plenerowej i doposażenie placu zabaw NIVEA osiedla Jasienica w Policach oraz sygnalizacja świetlna na ulicy Piaskowej przy Szkole Podstawowej nr 8 w Policach. Wszystkie wyżej wymienione zadania zostały wpisane do budżetu gminy Police na rok 2016 i będą zrealizowane.