Postanowienie nr OŚ-7624/5/09 z dnia 23.04.2009 r.
Nasz znak: OŚ-7624/5/09 Police, 23.04.2009r.
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 63 ust. 1 i 2, art. 64 ust. 1 oraz art. 65 ust 1 i 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008r. Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 41 ppkt c rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Zakładu Wodociągów i Kanalizacji z siedzibą w Policach, ul. Grzybowa 50, dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Wykonanie i włączenie do sieci technologicznej studni nr 4N zlokalizowanej w Policach na terenie ujęcia wody podziemnej „GRZYBOWA” na działce geodezyjnej nr 7/2”
postanawiam
nie stwierdzać potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływaniaprzedsięwzięcia na środowisko dla zadania pn.: „Wykonanie i włączenie do sieci technologicznej studni nr 4N zlokalizowanej w Policach na terenie ujęcia wody podziemnej „GRZYBOWA” na działce geodezyjnej nr 7/2”
UZASADNIENIE
Zakład Wodociągów i Kanalizacji z siedzibą w Policach, ul. Grzybowa 50, w dniu 5 lutego 2009r. (data wpływu) wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Wykonanie i włącznie do sieci technologicznej studni nr 4N zlokalizowanej w Policach na terenie ujęcia wody podziemnej „GRZYBOWA” na działce geodezyjnej nr 7/2”.
Wraz z wnioskiem złożono kartę informacyjną przedsięwzięcia, kopię mapy ewidencyjnej, kopie mapy wtórnik, kopię wypisów z rejestru gruntów oraz wypis władających działkami.
Wniosek został uzupełniony zgodnie z wezwaniem z dnia 16.02.2009r.
Na podstawie art. 64 ust. 1 Burmistrz Polic w dniu 18.03.2009r. wystąpił pisemnie do Starosty Polickiego oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Policach z prośbą o wydanie opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, ewentualnego obowiązku sporządzenia raportu oraz, w przypadku pozytywnej odpowiedzi, określenie jego zakresu.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny opinia sanitarną z dnia 3 kwietnia 2009r. znak: PS.NZ.4071-12/09 nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla powyższego przedsięwzięcia. Również Starosta Policki postanowieniem z dnia 31 marca 2009r. (wpłynęło 16.04.2009r.) znak: SR.AR.7633-P/3.1/09 odstąpił od potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla omawianego przedsięwzięcia.
Zgodnie z art. 63 ust 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko(Dz. U. z 2008r. Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko stwierdza, w drodze postanowienia, organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, uwzględniając łącznie następujące uwarunkowania:
1) Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, z uwzględnieniem:
a) skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji:
Planowane przedsięwzięcie będzie polegało na wykonaniu i włączeniu do sieci technologicznej studni nr 4N zlokalizowanej na terenie istniejącego ujęcia wody podziemnej „GRZYBOWA” na działce nr 7/2 w miejscowości Police. Studnia zastępcza nr 4N zlokalizowana zostanie w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej studni nr 5A (ok.
b) powiązań z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na obszarze, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie – nie dotyczy.
c) wykorzystywania zasobów naturalnych – nie dotyczy.
d) emisji i występowania innych uciążliwości
W trakcie realizacji zadania będzie występować wzmożona emisja zanieczyszczeń do powietrza w postaci gazów (spaliny maszyn oraz pojazdów pracujących na budowie) i pyłów pochodzących m.in. od środków transportu oraz maszyn budowlanych pracujących na budowie.
Z fazą budowy wiąże się również okresowe oddziaływanie akustyczne (hałas pochodzący m.in. od sprzętu pracującego na budowie).
W/w oddziaływanie jest typowe dla fazy realizacji inwestycji i zniknie wraz z zakończeniem prac związanych z realizacją inwestycji.
Planowane przedsięwzięcie, ze względu na swój charakter, nie będzie źródłem ścieków opadowych, jak również sanitarnych.
W trakcie prac budowlanych będą wytwarzane odpady w postaci m.in. zużytych części, rur czy urobku z wiercenia.
Przy założeniu prawidłowego wykonania robót, w okresie eksploatacji nie wystąpią negatywne oddziaływania na środowisko gruntowo-wodne.
Gospodarka odpadami powinna być realizowana zgodnie z przepisami wynikającymi z przepisów ustawy z dnia 27.04.2001r. o odpadach (Dz. U. z 2007r. Nr 39, poz. 251 z późn. zm.) natomiast w zakresie sposobu klasyfikowania odpadów obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2001r. Nr 112, poz. 1206).
e) ryzyka wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii
Planowane przedsięwzięcie, jeżeli będzie realizowane zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami techniczno-technologicznymi oraz warunkami realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia, nie powinno stanowić ryzyka wystąpienia poważnej awarii.
2) Usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - uwzględniające:
a) obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych – nie dotyczy.
b) obszary wybrzeży – nie dotyczy.
c) obszary górskie lub leśne – nie dotyczy
d) obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych
Dla terenu objętego inwestycją został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Zgodnie z Uchwałą Nr XXXV/272/01 Rady Miejskiej w Policach z dnia 27 marca 2001r. (Dz. Urzęd. Woj. Zachodniopomorskiego z 2001r. Nr 18, poz. 358) w sprawie zmian w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego miasta Police, dla obszaru położonego na południe od ulicy Tanowskiej i na zachód od linii kolejowej Szczecin-Trzebież, tzw. „Police-Zachód”, działka nr 7/2, na której będzie realizowane przedsięwzięcie, położona w Policach, obręb 12 znajduje się w obrębie terenu elementarnego oznaczonego na planie symbolem L 3 NW – tereny gospodarki wodnej – do dalszego użytkowania; ustalenia ekologiczne – dla komunalnego ujęcia wód głębinowych „Grzybowa” obowiązują:
Strefa ochrony bezpośredniej – obejmuje teren wokół wszystkich studni głębinowych w taki sposób, aby od każdej studni zachowana była odległość 8-
- Przebywania osób nie zatrudnionych stale przy urządzeniach służących do poboru wody.
- Użytkowania gruntów na cele nie związane z eksploatacją ujęcia.
- Odprowadzania wód opadowych z tego terenu w taki sposób, aby nie mogły się one przedostawać do urządzeń służących do poboru wody.
- Wznoszenia jakichkolwiek obiektów nie związanych z eksploatacją ujęcia.
Strefa ochrony pośredniej wewnętrznej,na której obowiązuje zakaz:
- Wprowadzania ścieków do ziemi i wód powierzchniowych.
- Rolniczego wykorzystywania ścieków.
- Lokalizowania wysypisk i wylewisk dla wszelkiego typu odpadów (komunalnych, przemysłowych, rolniczych).
- Lokalizowania mogilników gromadzących opakowania po środkach chemicznych.
- Lokalizowania nowych ujęć wód podziemnych.
- Lokalizowania magazynów produktów ropopochodnych i innych substancji chemicznych oraz rurociągów do ich transportu.
- Lokalizowania ferm hodowli zwierząt.
- Urządzania parkingów i obozowisk.
- Lokalizowania cmentarzy i grzebania zwierząt.
- Eksploatacji surowców miejscowych.
Strefa ochrony pośredniej zewnętrznej – granice tego terenu w północnej i północno-zachodniej części przebiegają wzdłuż ulic: Wróblewskiego, Chodkiewicza i Korczaka. Dalej granica ta przechodzi przez tereny leśne – Puszcza Wkrzańska. Na terenie tym obowiązuje zakaz:
- Wprowadzania ścieków do ziemi i wód powierzchniowych.
- Rolniczego wykorzystywania ścieków.
- Lokalizowania jakichkolwiek ujęć wód podziemnych, które mogą wpływać negatywnie na wielkość poboru wody z ujęcia.
- Lokalizowania wysypisk i wylewisk dla wszelkiego typu odpadów (komunalnych, przemysłowych, rolniczych).
- Lokalizowania mogilników gromadzących opakowania po środkach chemicznych.
- Lokalizowania magazynów produktów ropopochodnych i innych substancji chemicznych oraz rurociągów do ich transportu.
e) obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin
i zwierząt oraz ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony przyrody - nie dotyczy.
f) obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone – nie dotyczy
g) obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne
Zadanie nie leży w obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne.
h) gęstość zaludnienia
Liczba mieszkańców w mieście Police wynosi 32.814 osób (stan na dzień 31 marca 2009r) natomiast ulice sąsiadujące z planowaną inwestycją obejmują 87 osób (ul. Jana Kochanowskiego i Stanisława Wyspiańskiego).
i) obszary przylegające do jezior – nie dotyczy
j) obszary ochrony uzdrowiskowej – nie dotyczy.
3) Rodzaj i skala możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt 1 i 2, wynikające z:
a) zasięgu oddziaływania – obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać
Realizacja planowanego przedsięwzięcia zamknie się w granicach wyznaczonego terenu i nie powinna negatywnie oddziaływać na ludzi, jak również na środowisko. Wszystkie prace zostaną wykonane zgodnie z zatwierdzonym projektem prac geologicznych.
b) transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze
Planowane przedsięwzięcie nie będzie powodowało transgranicznego oddziaływania na środowisko.
c) wielkości i złożoności oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej – nie dotyczy
d) prawdopodobieństwa oddziaływania – nie dotyczy
e) czasu trwania, częstotliwości i odwracalności oddziaływania
W trakcie realizacji zadania inwestycyjnego uciążliwości wystąpią jednie podczas prac remontowych i ustaną wraz z ich zakończeniem. Zastosowane przez Inwestora rozwiązania techniczne i technologiczne przy realizacji studni nie powinny spowodować negatywnych skutków dla środowiska.
Zgodnie z art. 65 ust 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008r. Nr 199, poz. 1227) uzasadnienia postanowień, o których mowa w art. 63 ust. 1 i 2, niezależnie od wymagań wynikających z Kodeksu postępowania administracyjnego, powinny zawierać informacje o uwarunkowaniach o których mowa w art. 63 ust. 1 uwzględnionych przy wydawaniu postanowień.
Biorąc pod uwagę powyższe opinie organów oraz rodzaj przedsięwzięcia Burmistrz Polic postanowił odstąpić od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
POUCZENIE
Na postanowienie nie służy stronie zażalenie